Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Zásad
 
 

 
Zveme vás na premiéru filmu
Jak vycvičit draka 3

JAK pracovat s Pastelkou

JAK pracovat s PASTELKOU?

Ve DVACÁTÉM ročníku 2018/2019 je obsah časopisu uspořádán do ČTYŘ SEŠITŮ.
Díky tomu je časopis PŘEHLEDNÝ a dá se v něm SNADNO orientovat i s pomocí DĚLICÍCH STRAN.

PRVNÍ  SEŠIT  obsahuje téma ročníku pod názvem AHOJ, ČESKO!

Jde o INFO "skládačku" o České republice. Strana s názvem ČESKÁ ABECEDA (Česko od A do Z) představuje zajímavosti z České republiky z pohledu českých originalit. Navazující téma ČESKÁ. ČESKÝ. ČESKÉ. pojednává o českých specialitách. Pod titulkem JAK SE JMENUJEME je objasňován původ dvacítky nejčastějších českých jmen a desítky příjmení. ČESKÁ NEJ jsou přehledem českých kuriozit. Zajímavé spojení historie se současností nabízí téma ČESKÉ HRADY A ZÁMKY. Česko se může jako málokterá země pochlubit velkým počtem středověkých hradů, a také zámků. Dvojstrana je přehlídkou DESÍTKY těch nejznámějších. Nechybí ani hradní a zámecké pověsti. Strana s titulkem SLOVENČINA je malým česko-slovenským slovníčkem a do tématu ročníku byla zařazena jako připomínka dlouholetého soužití Čechů a Slováků ve společném státě.


DRUHÝ SEŠIT nabízí PRACOVNÍ LISTY.

Svoje znalosti a dovednosti si děti mohou procvičovat prostřednictvím DEVÍTI pracovních listů. Potrénujeme si na nich například ŘEČ, SLOVNÍ ZÁSOBU a ŘEČOVÉ DOVEDNOSTI. S tím velmi úzce souvisí SPRÁVNÁ VÝSLOVNOST, abychom mluvili HEZKY ČESKY. Přípravou na psaní - spojenou s uvolňovacími cviky ruky - je strana s názvem JEDNOTAŽKY. ČÁRY. VLNKY. KLIKYHÁKY. Příloha uprostřed časopisu nabízí na dvojstraně HRÁTKY S KARTIČKAMI, jejichž prostřednictvím si děti mohou procvičovat nejrůznější dovednosti. Tréninkem pozornosti je pracovní list s názvem PRO BYSTRÁ OČKA. Matematickým představám jsou věnovány tři pracovní listy. První procvičuje GEOMETRICKÉ TVARY, druhý POČÍTÁNÍ JAKO HRANÍ a třetí je tréninkem odhadu, matematických pojmů a měření pod názvem DVAKRÁT MĚŘ, JEDNOU ŘEŽ. 


TŘETÍ SEŠIT je připraven pro rodiče, prarodiče a učitele.

Najdou v něm náměty pro společné aktivity s dětmi: hudební, výtvarné, pohybové a rukodělné. Dvojstrana JAK SE DĚLÁ MUZIKA je malým výletem do světa hudby, hudebních nástrojů, lidových písni z Čech a Moravy. Dvojstrana s titulkem ZKUS TO JAKO... má podtitul "kreslíme a malujeme podle českých ilustrátorů". Zajímavá je nejen desítka jmen vybraných ilustrátorů, ale především jejich skvělá práce: Cyril BOUDA, Zdeněk BURIAN, Karel FRANTA, Josef LADA, Kamil LHOTÁK, Ondřej SEKORA, Zdeněk SMETANA, Jiří ŠALAMOUN, Jiří TRNKA a Helena ZMATLÍKOVÁ. Trénink s míčem, házení, chytání, přihrávání, kopání, koulení - o tom je MÍČOVNA. Během školního roku nabídne i seriál míčových her a hrátek. VYRÁBĚNÍ ZA "PÁR KAČEK" nabízí náměty a návody na jednoduché rukodělné výrobky z běžně dostupných, levných a odpadových materiálů.

ČTVRTÝ SEŠIT navazuje na předchozí - je rovněž určený pro rodiče a prarodiče, ale zejména pro učitele.

CELOROČNÍ HRA "AHOJ, ČESKO!" - to je DESÍTKA výletů pastelkovým vlakem BOHEMIA EXPRES do 14ti krajů České republiky. O každém z nich se děti něco málo dozvědí, ale hlavně se dobře pobaví ve TŘICETI AKTIVITÁCH motivovaných krajovými specialitami.
  


A na závěr JEDEN DŮLEŽITÝ VZKAZ PRO UČITELE (a též pro AKČNÍ RODIČE, kteří chtějí s dětmi účelně a smysluplně trávit volný čas):

Každé vydání Pastelky je možné (a dokonce účelné) doslova ROZEBRAT. Můžete si tak sami vytvářet samostatné složky tematických listů, pracovních listů, výtvarných, rukodělných, hudebních, pohybových aktivit a celoroční hry. Tímto uspořádáním získáte nejen přehledně řazené samostatné soubory, ale současně i nadčasový materiál, který můžete znovu kdykoliv použít.Vydavatel, tvůrčí tým časopisu, redakce a redakční rada.