Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Zásad
 
 

Obsah XIX. ročníku

TÉMA  XIX.  ročníku  -  školního roku 2017/2018

ČESKÉ SVÁTKY

Lidové tradice, zvyky a obyčeje 

V roce 2018 oslavíme dvě významná výročí naší země. Prvního ledna  uplyne čtvrt století od obnovení samostatného českého státu. V roce 1993 vznikla Česká republika. 28. října uplyne STO LET od vzniku samostatného československého státu (1918).  

K oběma zmíněným výročím jsme připravili DVOULETÝ PROJEKT věnovaný České republice. V tomto - devatenáctém ročníku (školním roce 2017/2018) - to bude malé "retro". Připomeneme si ČESKÉ SVÁTKY, lidové tradice, zvyky a obyčeje.  Půjde nejen o dobře známé svátky, které trvají dodnes, ale i takové, které už "odnesl čas" - i když některé se pomalu vracejí. K českým svátkům zcela určitě patří i RODINNÉ SVÁTKY. Kdysi lidé dost věřili různým ZNAMENÍM A POVĚRÁM. Na některá "dají" lidé i dnes - na počátku 21. století. Proto si některá z nich představíme a vysvětlíme. Také MUDROSLOVÍ se stále používají. Méně se už řídíme PRANOSTIKAMI - lidovými předpověďmi počasí. Každý měsíc se můžeme přesvědčit, zda se i v současnosti alespoň občas "nestrefí". To  HOROSKOPY nejsou něčím minulým - rádi si občas přečteme, "co nás čeká a nemine" v daném měsíci, týdnu, dnu... A tak si čistě pro pobavení probereme DESET znamení zvěrokruhu.  

Kromě hlavního tématu ročníku v obsahu časopisu samozřejmě nechybí tradiční a oblíbené PRACOVNÍ LISTY, jejichž prostřednictvím si lze s dětmi potrénovat nejrůznější znalosti a dovednosti. Pro rodiče, prarodiče a učitele jsme do SAMOSTATNÉHO SEŠITU zařadili náměty pro jejich společné aktivity s dětmi: výtvarné, rukodělné i pohybové. A přidali jsme i česká říkadla, hádanky, přísloví a pranostiky včetně českých lidových písniček - vždy se vážou na něco charakteristického pro daný měsíc školního roku.  

Téma ročníku ještě doplňuje originální CELOROČNÍ HRA "BUBLINKY" - pastelkové svátky. Všem, kteří rádi slaví, nabízíme celkem DESET zbrusu nových pastelkových svátků - na každý měsíc jeden. 

Příští ročník ve druhém díle dvouletého projektu věnujeme současnosti České republiky. Pastelkovým vlakem "BOHEMIA EXPRES" projedeme všemi čtrnácti kraji, abychom si připomněli, čím jsou zajímavé a významné. Ale to nás čeká až za rok - v jubilejním DVACÁTÉM ročníku a školním roce 2018/2019.